כיצד לבחור עוזרת/מטפלת

איתור עובדים איכותיים ואמינים הנו אחד מסודות ההצלחה של כל עסק.

אולם התמודדות זו אינה רק של בעלי פירמות / מנהלי כ"א רובנו נדרשנו או נדרש לאתר עובד-למקום האינטימי ביותר שלנו- מבצרנו. זאת לרב בשעות בהם אף אחד לא יהיה בבית.

 

איתור מטפלת לילד/ קשיש אף עוזרת בית נעשה לרוב ע"פ התרשמות ראשונית בלבד וללא כל בדיקה. למשרדי הגיעו לא אחת אנשים לאחר שמביתם נעלם רכוש – נפל על העוזרת, אך אין לכך כל הוכחות.

 

מהתעניינות השאלות שנשאלו בחוגי דירות שאני עורך הבנתי שנקודה זו מטרידה לא מעט.

 

ע"מ לסייע בהתמודדות זו אתן מספר כללים לבדיקה של עוזרת:

בעת איתור עוזרת אנו בודקים מספר דברים כגון: 

ניסיון קודם, קשר בינה לבין המטופל, עלות מסגרת שעות, אמינות אישית- שאינה גונבת. ועוד…

 

אנו נתמקד בכתבה זו באיתור עובדת אמינה. כדבר ראשון עדיף להעסיק עוזרת שהגיע אלינו עם המלצות ממכרים שלנו מאשר מפניה כללית כגון: פרסום בעיתון, יגיעו פונים רבים, אך יתכן ובניהם גם כאלה שכוונותיהם אינן חיוביות.

 

לאחר סינון ראשוני יש לזמן לראיון, מומלץ בתחילת הראיון להקשיב יותר ופחות לדבר כך נקבל מידע אמין יותר ולא מה שהעוזרת הבינה שחשוב לנו לשמוע. בראיון נתמקד גם במקומות עבודה קודמים וכן נבקש לקבל שמות ממליצים.

 

יש לשים לב דווקא לתקופות עליהם דווקא לא דווח לנו ולברר במה עסקה העוזרת בתקופה זו.

 

לכימיה בין אישית עמנו וכן עם המטופל משקל רב.

 

אם תחושת הבטן אומרת שלא לקחת את העוזרת אז לא ניקח אותה.

 

מומלץ לברר בעדינות ותוך כדי "שיחת חולין" פרטים אודות המצב הכלכלי של בת שיחנו, האם יש לה עבר פלילי יציבות משפחתית, הרגלי בילוי ועוד..

 

לאחר הראיון אל לנו להתעצל ויש להתקשר למעסיקים קודמים, מומלץ לפנות בעיקר למעסיקים עליהם העדיפה העוזרת שלא לציין וכן דווקא את אחרון המומלצים ולא הראשון שבהם.

 

כולנו מחזיקים בביתנו חפצים יקרי ערך אותם אנו לא פוקדים כבשגרה. אחת קיבלה מהסבתא שלה טבעת יקרת ערך אותה שמרה בקופסת תכשיטים (למעלה מימין) ואינה משתמשת בה מכיוון שהיא אינה לטעמה.

 

האחר מחזיק בביתו דולרים לעת מצוקה. 

 

עלינו להבין שעם כניסתה של עוזרת לבית היא תדע טוב מאיתנו היכן שמנו את החולצה הלבנה וגם את מיקום הטבעת שקיבלנו מהסבתא. התמודדות בדיעבד מול גניבה שבוצעה בזמן לא ידוע אינה תמיד נושאת פרי.

 

בפריצה נקייה לחלוטין ללא כל עקבות בביתו של איש עסקים אמיד הוברר לי לאחר חקירה מייגעת שעוזרת שעבדה תקופה קצרה שכפלה מפתח וכן העבירה לגנבים מידע על מיקום חפצי הערך וכן את קוד האזעקה.  היא גם שכפלה את השיטה לבתים נוספים בהם עבדה..

 

במקרה אחר החזיק אדם בביתו עשרות אלפי דולרים. בבירור שנעשהעולה שעל פניו לא נגנב אף שטר אולם למעט שטרות על דולרים בודדים הוחלפו כל יתר השטרות בשטרות מזויפים ובאיכות נמוכה. גם כאן מצאנו שהעובדת היא זו שגנבה את הכסף.

 

בשל כך, ולאחר שאיתרנו את העוזרת המתאימה ובטרם תתחיל לעבוד, יש לרענן את זיכרוננו בכל הקשור לחפצים יקרי ערך בביתנו, וכן לערוך רשימה מסודרת. עם תחילת עבודתה של העוזרת מומלץ לפלוט לה "בטעות" שהכל בבית מתועד.

 

לאחר שהחלה לעבוד מומלץ לעיתים לפקוד את אותם חפצי ערך.

 

מבחן נוסף שניתן לבצע הינו "שיטת- הפיתיון" בה זורקים שטר מקופל בצידי המיטה במקום אליו מגיעה רק העוזרת בעת הניקיון ולבדוק באם השטר נוקה ממקומו.

 

עוד מומלץ להפתיע את העוזרת בשעות עבודתה להגיע ללא תיאום ולפתוח את הדלת מבלי לדפוק ולראות במה עסוקה. במקרים בהם ניתן לתשאל את הילד/הקשיש מומלץ לעשות זאת. במקרים בהם לא ניתן לעשות זאת וכן במקרים בהם יש בכל אופן חששות מומלץ לפנות לאיש מקצוע שיבצע בדיקה מקיפה עבורכם, במהלך איתור העוזרת או לאחר שהתחילה כבר לעבוד.

 

----------------------------------------------

 

 

 

לייעוץ: 053-942-8001